• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)
  • Institutt for bygg- og miljøteknikk
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)
  • Institutt for bygg- og miljøteknikk
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Drivetid for vegtunneler

Huso, Lars Andersen-Ranberg
Master thesis
Thumbnail
URI
http://hdl.handle.net/11250/2624719
Date
2019
Metadata
Show full item record
Collections
  • Institutt for bygg- og miljøteknikk [2807]
Abstract
Denne oppgaven omhandler kapasiteter i fremdriftsplanlegging og ekvivalenttidsystemet i norske kontrakter for underjordsprosjekter. Det blir gjort rede for arbeidet med å danne en regresjonsmodell for aktiviteter i tunneldrift og verifisering av kapasiteter i ekvivalenttidsystem, ved bruk av mengder fra ukerapporter.

Litteraturstudien omfattet de ulike arbeidsprosessene som foregår på stuff under driving i henhold til prosesskoden. Videre blir det norske regimet for tunnelarbeider omtalt. Regimet anses som særegent i internasjonal sammenheng. Der ekvivalenttidsystemet spiller en nøkkelrolle og benyttes for justering av frister og delfrister.

Statistiske data i form av ukerapporter har blitt hentet inn fra Statens vegvesen for ulike prosjekter. Rapportene er hentet inn fra prosjekter med ulike entreprenører og karakter for å få et representativt utvalg av vegtunnelprosjekter som har blitt utført i Norge. Videre har det blitt hentet inn informasjon om nytt ekvivalenttidsystem i samarbeid med Entreprenørforeningen bygg og anlegg.

Datagrunnlaget har vært utgangspunkt for arbeidet med å forsøke å danne en lineær regresjonsmodell basert på utførte mengder og arbeidstider for entreprenørene. Regresjonsmodellen hadde til hensikt å benyttes for å fremskaffe kapasiteter fra prosjekter som videre kunne benyttes i arbeidet med å danne et ekvivalenttidsystem som er omforent blant byggherrer og entreprenører. Regresjonsmodellen viste seg teknisk vanskelig å danne og det ble derfor sett på andre ideer for å kunne verifisere ekvivalenttidene.

Det ble derfor valgt å benytte de nye kapasitetene for å beregne arbeidstidsforbruket for utvalgte uker basert på ukerapporter og kapasiteter i nytt system. Resultatene viser at kapasitetene godtgjør entreprenør med en svært høy produktivitet. Det var likevel stor variasjon mellom de ulike prosjektene og det bør vurderes å justere enkelte av kapasitetene.
 
 
 
Publisher
NTNU

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit