• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kunst som utfordrer - En fenomenologisk intervjustudie av hvordan profesjonelle kunstnere opplever det å møte barn og unge med spesielle behov i et kunstformidlingsprosjekt

Gudkova, Tatiana I.
Master thesis
Thumbnail
Åpne
Tatiana Gudkova.pdf (803.3Kb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/280264
Utgivelsesdato
2014
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring [2227]
Sammendrag
Formidling og produksjon av kunst og kultur for barn og unge har vært et satsingsområde i norsk kulturpolitikk i flere år. Et sentralt prosjekt i dette arbeidet er Den kulturelle skolesekken (DKS). INK 2013 er et eget prosjekt under DKS. INK står for inkludering og er rettet inn mot barn og unge med spesielle behov. Ni kunstprosjekter har fått støtte gjennom INK 2013 for å lage piloter som prøves ut for barn og unge med spesielle behov. Gjennom mitt masterarbeid har jeg fulgt dette prosjektet.

Hensikten med denne studien er å få bedre innsikt i hvordan profesjonelle kunstnere opplever kunstformidling for barn og unge med spesielle behov. Følgende problemstilling har blitt belyst:

Hvordan opplever profesjonelle kunstnere det å møte barn og unge med spesielle behov i et kunstformidlingsprosjekt?

For å svare på problemstillingen har jeg brukt en kvalitativ metode. Jeg ønsker å få vite om kunstnerne sine opplevelse av det å jobbe med barn og unge med spesielle behov. Dette er bakgrunn for at jeg har valgt en fenomenologisk tilnærming, og et semistrukturert intervju. I studien har jeg brukt data fra en refleksjonskonferanse, observasjoner og et dybdeintervju.

I den teoretiske delen har jeg valgt å ta utgangspunkt i forskning og litteratur som er knyttet til barn og unge med spesielle behov, kunstformidling og DKS.

Kort oppsummert viser mine funn at de profesjonelle kunstnerne opplever annerledeshet hos barn og unge med spesielle behov som en ressurs og prøver å ta denne ressursen i bruk i kunstformidlingsarbeid. De satser på barns medvirkning i prosjektet og legger til rette for at barn mestrer. Dette gjør kunstnerne ved å bruke samspillsmetodikk, strukturering og den dialogiske tilnærmingen. Kunstnerne legger vekt på en kunstnerisk fremfor en pedagogisk tilnærming, men er opptatt av det organisatoriske samarbeidet med skolene.
Utgiver
NTNU

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit