Demokrati som deltakelse: En studie av lærere og elevers oppfatning av demokrati og elevers muligheter til demokratisk deltakelse i et utvalg skoler i Malawi
Master thesis
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/270223Utgivelsesdato
2010Metadata
Vis full innførselSamlinger
- Institutt for lærerutdanning [3909]
Sammendrag
I denne oppgaven presenteres en empirisk forskningsundersøkelse gjennomført ved tre videregående skoler i Malawi. Gjennom ti individuelle intervjuer med lærere og seks gruppeintervjuer med elever, har vi dannet oss et inntrykk av hvilken demokratiforståelse informantene har, samt hvordan de opplever elevenes muligheter for demokratisk deltakelse ved de tre skolene. Undersøkelsen har tatt utgangspunkt i følgende problemstilling: Hvilke oppfatninger har lærere og elever av demokrati og av elevers muligheter til demokratisk deltakelse i et utvalg malawiske videregående skoler? Ut fra denne formulerte vi fire forskningsspørsmål:
1. Hvilken demokratiforståelse ligger til grunn for lærerens undervisning i demokrati?
2. Hvilken demokratiforståelse har elevene?
3. I hvilken grad legges det opp til aktiv elevdeltakelse i undervisningen?
4. I hvilken grad gis elevene muligheter til medvirkning i beslutninger som omhandler deres skolehverdag?
De to første forskningsspørsmålene søker vi å se i lys av liberal og republikansk demokrati, samt hvordan tradisjonelle verdier fra den malawiske kulturen spiller inn på informantenes demokratiforståelse. Funnene under forskningsspørsmål tre og fire, blir satt i sammenheng med Deweys tanker om demokratisk utdanning, Patemans begrep om pseudodemokrati, og Cohens tre analytiske demokratidimensjoner. Funnene vil også ses i lys av den malawiske kulturen.
Resultatene fra undersøkelsen viser at både lærere og elevers demokratiforståelse i stor grad er preget av tradisjonelle verdier i den malawiske kulturen. De kulturelle verdiene viser seg å ligge tett opp til en republikansk demokratiforståelse. Videre viser funnene at informantene opplever at elevene gis mulighet for demokratisk deltakelse gjennom elevdeltakelse i undervisningen, og til en viss grad gjennom elevmedvirkning i klasserommet. Informantene opplever derimot ikke at elevene blir gitt mulighet til demokratisk deltakelse gjennom medvirkning og medbestemmelse på skolenivå. Elevrepresentasjon gjennom prefektråd oppleves av lærerne, og i en viss grad av elevene selv, som pseudodemokratisk. Kulturens vektlegging av aldershierarki blir antatt som forklaring for manglende elevmedvirkning på skolenivå.