• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Miljøfaktorers betydning for skolevegring - En litteraturstudie med et utviklingsøkologisk perspektiv - Hvilke faktorer kan føre til at eleven vegrer seg for å gå på skolen?

Wiker, Wenche Karlsen
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Wenche K. Wiker.pdf (520.2Kb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2614470
Date
2019
Metadata
Show full item record
Collections
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring [1861]
Abstract
Denne oppgaven handler om skolevegring. Forekomsten av skolevegring er vanskelig å tallfeste, men forskning tyder på at om lag en elev i hver klasse viser tegn til skolevegring. Skolevegring er svært alvorlig for den det gjelder, og kan få uheldige konsekvenser for eleven både faglig, sosialt, og i et langtidsperspektiv. På sikt kan skolevegring føre til frafall fra videregående, arbeidsledighet og andre sosiale problemer. Ved bruk av litteraturstudie og gjenbruk av andres forskning, har jeg forsket på årsaker til skolevegring. Kunnskap om årsaker er viktig for å kunne se tidlige tegn til skolevegring, og dermed i større grad ha mulighet til forebygging og tidlig intervensjon. Problemstillingen min er: Hvilke faktorer kan føre til at eleven vegrer seg for å gå på skolen? Bronfenbrenner sin utviklingsøkologiske teori ble brukt som referanseramme, både under teori, analyse, resultat og drøfting. Det var interessant å se hvordan funn i de ulike systemene i teorien påvirket hverandre, og ikke minst hva det hadde å si for elevers vegring mot å gå på skolen. Jeg fant både individ-, skole-, familie og sosiale faktorer som kan føre til at elever vegrer seg for å gå på skolen. Av individfaktorer fant jeg følgende faktorer: Psykiske lidelser, depresjon og angst, somatiske og subjektive helseplager, emosjonell sårbarhet, lav selvtillit og negativ tenking, ensomhet, faglige utfordringer, diagnoser og spesielle behov. Av skolefaktorer gjorde jeg disse funnene: Uoversiktlige organisatoriske strukturer, dårlig klasseledelse og relasjon til lærer, dårlig relasjon til medelever, mobbing, elevers prestasjon og akademisk press, overganger og bytte av skole og fravær som negativ sirkel. Av familiefaktorer gjorde jeg følgende funn: Psykisk helse i familien, utfordringer i hjemmet, svak foreldrestøtte og uhensiktsmessige holdninger til skolen og lav sosiokulturell status. Av sosiale faktorer fant jeg at sosial isolasjon kan være en faktor som har sammenheng med skolevegring. På mesonivået var det særlig dårlig kontakt og kommunikasjon mellom skole og hjem som kan føre til skolevegring. På makronivået så jeg på hvordan ulike lover og læreplaner kan bidra til skolevegring eller være beskyttende faktorer.
Publisher
NTNU

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit