• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Å være mer enn et klokere hode - En kvalitativ studie av sammenhengen mellom elevers opplevelse av lærerstøtte og elevers opplevelse av emosjonelle problemer

Amundsen, Matias
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Master i spesialpedagogikk (1.735Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2563232
Date
2018
Metadata
Show full item record
Collections
  • Institutt for pedagogikk og livslang læring [1866]
Abstract
Denne studiens hensikt er å undersøke sammenhengen mellom elevers opplevelse av lærerstøtte og elevers opplevelse av emosjonelle problemer. I tillegg ble det utformet hypoteser, for å undersøke andre sammenhenger knyttet til problemstillingen.

Utgangspunktet for studien er kvantitative data som er samlet inn i forbindelse med et større forskningsprosjekt ved institutt for pedagogikk og livslang læring ved NTNU. Utvalget er et bekvemmelighetsutvalg bestående av 2690 elever ved 2. trinn på 13 ulike videregående skoler i Trøndelag. Svarprosenten er 79%, noe som tilsvarer 2120 elever. Det er benyttet hierarkiske regresjonsanalyser for å undersøke sammenhengen mellom opplevd lærerstøtte og elevenes opplevelse av emosjonelle problemer. Videre er det ved hjelp av signifikanstester og korrelasjonsanalyser undersøkt hvilken betydning kjønn, karakterer og mors utdanning har for opplevde emosjonelle problemer.

Funnene indikerer at opplevd lærerstøtte har en signifikant sammenheng med elevenes opplevelse av emosjonelle problemer. Når graden av opplevd lærerstøtte øker, synker graden av opplevde emosjonelle problemer hos elevene. Det viser seg også at det er store kjønnsforskjeller når det kommer til emosjonelle problemer, der det er en betydelig større forekomst hos jenter enn hos gutter. Et noe overraskende funn indikerer at karakterer ikke har en signifikant sammenheng med elevenes opplevelse av emosjonelle problemer. En ANOVA (Analysis of variance) viser at det ikke er en signifikant sammenheng mellom mors utdanning og elevenes opplevelse av emosjonelle problemer. Når det derimot skilles mellom faglig sterke (karakter 4-6) og faglig svake (karakter 1-3) elever, ser man antydninger til en svak sammenheng mellom mødre med høy utdanning og faglig sterke elevers opplevelse av emosjonelle problemer. Dette indikerer at å ha en mor med høy utdanning kan være positivt for faglig sterke elevers opplevelse av emosjonelle problemer. Videre viser en signifikanstest at faglig sterke elever opplever høyere grad av lærerstøtte enn faglig svake elever, men regresjonsanalysene viser at det ikke er forskjell på de ulike gruppene når det kommer til sammenhengen mellom lærerstøtte og emosjonelle problemer. Funnene tyder på at en støttende lærer er viktig for alle elever, uavhengig av karakterer.
Publisher
NTNU

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit