• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)
  • Institutt for bygg- og miljøteknikk
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)
  • Institutt for bygg- og miljøteknikk
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Brannsikring i trehusbyen Levanger

Brønseth, Imre
Master thesis
Thumbnail
View/Open
13186_FULLTEXT.pdf (168.6Mb)
13186_COVER.pdf (181.5Kb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2356775
Date
2015
Metadata
Show full item record
Collections
  • Institutt for bygg- og miljøteknikk [2807]
Abstract
Større samlinger av eldre trehusbebyggelse er i Norge regnet som viktige deler av vår nasjonale kulturarv. Slike trehusområder er derfor ønskelig å bevare for fremtiden. Det har i senere år blitt klart gjennom Stortingsmelding 41 (2000-2001) og 35 (2008-2009) at man ønsker å intensivere arbeidet for å beskytte disse bygningene mot brann. Hensikten med denne oppgaven har vært å foreslå brannsikringstiltak for trehusbyen Levanger. Dette gjøres på bakgrunn av en begrenset brannteknisk tilstandsanalyse av et utvalgt kvartal, samt overordnet vurdering av brannvegger og bakgårder i byen. Dimensjonerende brannscenarioer for analysen har vært påsatt brann og brannspredning som følge av sterk vind.

Arbeidet har bestått av litteratur- og erfaringsinnsamling, befaringer og samarbeid med ulike fagpersoner. Bybrannsikringsarbeid i Røros, Stavanger og Fredrikstad er undersøkt for å få et innblikk i hvilke tiltak som benyttes i norsk trehusbebyggelse i dag.

Teknisk brannsikring av trehusbebyggelsen i Levanger er utfordrende. Mange hus er påbygd, spesielt mot bakgårder. Verandaer, svalganger, trapperom og uthus gjør bebyggelsen her svært uoversiktlig. Brannveggene fra 1897 er flere steder kompromittert på grunn av perforeringer eller påbygg. Små avstander mellom bygninger utgjør også en fare, spesielt der det finnes ugunstig plasserte vinduer i tak eller vegg som kan bidra til rask brannspredning. Oppgaven foreslår her at det gjøres gradvise oppgraderinger gjennom aktuelle byggesaker. Dette kan eksempelvis være tetting av åpninger og montering av brannstopp i fasader. Brannvinduer bør også vurderes på vegger og tak der det er fare for rask brannspredning til nærliggende bygg. Muligheten for oppgradering av brannvegger og gavler bør også vurderes, men kan bli utfordrende da disse er del av fredet eksteriør.

På plannivå må det utarbeides en brannsikringsplan for trehusbyen. Sikker avfallshåndtering bør prioriteres høyt, da det flere steder i byen er observert åpen lagring av materialer og søppel både i bakgårder, uthus og inntil fasader. Oppgaven har avslutningsvis konkludert med at følgende sikringstiltak bør være aktuelle for trehusbyen Levanger:

Områdedeteksjon og varsling i form av varmesøkende kameraer

Deteksjon og direktevarsling fra boenheter til 110-sentral

Sikker avfallshåndtering
Publisher
NTNU

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit