• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)
  • Institutt for geovitenskap og petroleum
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)
  • Institutt for geovitenskap og petroleum
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Reservoir Prediction and Controlling Factors of the Cenozoic Deepmarine System at the Sørvestsnaget Basin, Southwest Barents Sea

Anindita, Ilyas
Master thesis
Thumbnail
Åpne
no.ntnu:inspera:39254300:21524333.pdf (7.418Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2634445
Utgivelsesdato
2019
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Institutt for geovitenskap og petroleum [1839]
Sammendrag
Sørvestsnagetbassenget er et av de mest underutviklede bassengene i Barentshavet, med bare en letebrønn, 3 sett 3D-seismikk som dekker dette bassenget, og 150+ 2D seismiske linjer per august 2019. Et av de største leteproblemene i dette området er kvaliteten og mengden av dataene i seg selv også kompleksiteten til feilsystem påvirket pre-dominant av Senja Fault Zone i Pre-Paleogene Epoch.

Derfor vil bruk av konvensjonell metode, for eksempel stokastisk modellering, for å modellere og visualisere undergrunnen, være svært unøyaktig og risikabelt. Denne studien vil fokusere på å simulere sedimenteringsprosess og resultat ved bruk av Stratigraphic Forward Modelling-metoden gjennom Geological Process Modelling, en plugin i Petrel 2017 \ copyright \ Schlumberger \ tekst ved å rekonstruere paleo-topografi av Cenozoic era som en av simulatorinnspillene.

Simulatorinnspillene er Paleo-Water Depth / Paleo-Bathymetri / Paleo-topography som er rekonstruert ved bruk av Clinoform Analyse og Seismisk sekvensstratigrafi, endringer i havnivå spesielt i den cenozoiske tidsperioden, innsynkning og oppløftingshastighet i Sørvestsnagetbassenget, kildesink og grenseforhold, og til slutt sedimentkomponenter og deres egenskaper. (Tetzlaff et al., 2014)

Resultatet av denne studien viste en plausibel modell av Sorvestnagetbassenget fra Miocen (2,3 Ma) til havbunnen (0 Ma). Hver modell er veiledet med Paleo-topografi avledet fra klinoformanalyse og biostratigrafi-analyse, tektonisk evolusjon basert på endring av hastighet fra paleo-topografi til nåværende topografi, endringer i havnivået fra (Miller et al., 2005) og sedimentasjonsrate fra brønnlogg og litteraturstudie.

Resultatet av simulering kan brukes direkte for Facies Model i Petrel 2017, sammen med flere andre modeller som Porosity Model og Unconformities Model, eller kan være en trend for geo-statistisk modellering med veiledning av brønnlogg analyse. \\

Nøkkelord: Sorvestnaget Bassin, Clinoform-analyse, Seismisk sekvensstratigrafi, Stratigrafisk fremovermodellering, Geologisk prosessmodellering,
Utgiver
NTNU

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit