Karbonfiberfelger til Formula Student
Master thesis
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2615356Utgivelsesdato
2014Metadata
Vis full innførselSamlinger
Sammendrag
Formula Student er en rekke ingeniørstudent konkurranser med røtter som strekker seg tilbake til 1978. Konkurransene går ut på å designe, bygge, teste og konkurrere med en en-seters formel bil. Revolve NTNU stiller i 2014 med KOG Arctos R. Norges første elektriske racer bil. Ikke bare er eldrift nytt i år, men også på flere andre områder bilen tatt et stort steg fra fjorårets utgave med blant annet karbonfiber chassis og ikke minst karbonfiber felger, som dekkes i denne oppgaven.
Å ankomme en endelig løsning innebar en introduksjon med grundig analyse av last scenarioer og eksisterende løsninger. Valget falt på en tre-delt felg, med et lettvekt aluminiums-senter og felgbaner i karbonfiber. Metall-senterene undergikk flere optimaliserings prosesser for økt stivhet og minimalisering av vekt. Samtidig ble over 100 simuleringer på forskjellige layup og konfigurasjoner med forskjellig fibertyper analysert.
Den endelige felgen endte opp med å veie akkurat over 1 kg, noe som gjorde den til en av de aller letteste i konkurransen, samtidig som både stivhet og styrke var mer enn forventet. Kombinasjonen av metall og karbonfiber gjorde det mulig å produsere en kostnadseffektiv og funksjonell racing felg.