• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)
  • Institutt for konstruksjonsteknikk
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)
  • Institutt for konstruksjonsteknikk
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Sprøytebetong testet med destruktiv og ikke-destruktiv metode

Gulland, Jon
Master thesis
View/Open
12317_FULLTEXT.pdf (Locked)
12317_COVER.pdf (Locked)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2614924
Date
2015
Metadata
Show full item record
Collections
  • Institutt for konstruksjonsteknikk [1576]
Abstract
Denne oppgaven omhandler schmidthammer og ultralyd brukt på sprøytebetong, i en høytrafikkert tunnel, som er under oppfølging på grunn av sulfatangrep

De ikke-destruktive metodene er ikke så vanlig i bruk på sprøytebetong og dette eksperimentet har undersøkt om det var indikasjon på om resultatet fra de ikke-destruktive testene er pålitelige innenfor et avgrenset område i tunnelen.

Undersøkelsen skulle også påvise om hvilke forhold ved metodene som påvirker resultatet.

Et areal på 1 1,5 m2 sprøytebetong i Opera Svartdalstunnelen i Oslo ble valgt ut og testet med totalt 81 slag med schmidthammer fordelt på 9 felt der 9 sprøytebetongkjerner ble boret ut og testet med schmidthammer og ultralyd.

Resultatet viste store variasjoner. Det ble også påvist stor variasjon i sprøytebetongtykkelsen. Forhold som overflate og fuktinnhold var med på å påvirke resultatet i eksperimentet.
Publisher
NTNU

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit