Forebygging av utilsiktet hypotermi - et samarbeid til nytte for operasjonspasienten
Abstract
Introduksjon: Forekomst av utilsiktet hypotermi er et vanlig problem ved kirurgiske inngrep. Til tross for et høyt fokus på hypotermiforebygging i faglitteraturen, gjennomføres dette ulikt i dagens praksis. Hypotermiforebygging virker å være preget av avdelingers rutiner, samt den enkeltes fokus og engasjement. Sengepostene kan være en viktig bidragsyter og dermed en uutnyttet ressurs.
Hensikt: Hensikten med studien er å se på hvordan operasjonssykepleier kan bidra til en reduksjon i forekomst av utilsiktet hypotermi, ved samarbeid med sengepost.
Metode: Vi har gjennomført en litteraturstudie og gjort søk i anerkjente databaser som Cinahl og PubMed. Søkene ble gjennomført fra desember 2017 til mars 2018. Inkludert forskning er publisert etter 2008 og vurdert ved hjelp av sjekklister for vurdering av forskning.
Resultat: Vi inkluderte 11 studier i oppgaven. Forvarming av kirurgiske pasienter viser seg å ha signifikant effekt på forebygging av hypotermi. Thermotepper er enklere å integrere i samarbeid med sengepost, da det gir lavere kostnader og mindre ressursbruk. Kunnskapen om hypotermi er varierende blant sykepleiere i perioperativ setting, og et bedret samarbeid og undervisning vil øke fokus på forvarming og betydningen av det.
Konklusjon: Forvarming er effektivt og nødvendig i forebygging av utilsiktet hypotermi. Økt kunnskapsformidling og samarbeid mellom sengepost og operasjonsavdeling, samt utbedring av sjekklister vil bidra til at forvarming blir gjennomført.