• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for arkitektur og design (AD)
  • Senter for eiendomsutvikling og -forvaltning
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for arkitektur og design (AD)
  • Senter for eiendomsutvikling og -forvaltning
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Brukskvalitet i skolebygg – en studie av brukskvalitet knyttet til læring og trivsel av to Trondheimsskoler

Hilden, Andrea
Master thesis
Thumbnail
View/Open
masteroppgave Andrea Hilden.pdf (4.108Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2570978
Date
2018
Metadata
Show full item record
Collections
  • Senter for eiendomsutvikling og -forvaltning [522]
Abstract
Formålet med denne oppgaven er å undersøke hvordan generelt læringsareal i skolebygg påvirker trivsel og læring for brukere. Bakgrunnen for oppgaven er at skolens fysiske rammer stadig er i endring, og er et tema som går igjen i media og i politiske debatter. For å belyse problemstillingen, er tre forskningsspørsmål stilt:

• Hvordan er de fysiske løsningene for generelt læringsareal i Spongdal skole og Thora Storm vgs. sammenlignet med dagens trend for skolebygg?

• Hvordan påvirker klasserom brukskvaliteten på Spongdal skole sammenlignet med Thora Storm vgs.?

• Hvordan påvirker grupperom og vrimlerom brukskvaliteten på Spongdal skole sammenlignet med Thora Storm vgs.?

Metoder som er brukt for å svare på problemstillingen, er en casestudie med dokumentanalyse, kvalitative intervjuer, heatmapping, gåtur med brukere i bygget, observasjon og ordsky. Undersøkelsen er gjort på bakgrunn av to caseskoler hvor nevnte metoder er gjennomført på begge skoler.

Studien viser at brukere jevnt over er fornøyde med skolebyggene og klasserommene og hvordan de fysiske rammene fremmer læring. Forhold som fremmer brukskvalitet og læring i klasserom er gode lysforhold med store vinduer, kvadratisk form på arealer, gode lydforhold og egne klasserom. Forhold som kan hemme læring i klasserom er feil form på klasserom, visuell støy, lyd og blending. Funnene viser at brukere stort sett er fornøyde med transparente løsninger etter ferdigstillelse, og blir plaget i liten grad av innsyn/utsyn. Allikevel kan transparens være forstyrrende i enkeltsituasjoner. Fleksible arealer, som grupperom og vrimlearealer, blir brukt.
Publisher
NTNU

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit