• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Fakultet for naturvitenskap (NV)
  • Institutt for kjemi
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Fakultet for naturvitenskap (NV)
  • Institutt for kjemi
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Validering av luftspredningsberegninger NO2- gass fra spredningsmodellen CadnaA Option APL

Eelavendan, Gayathiri
Master thesis
Thumbnail
Åpne
no.ntnu:inspera:2065854.pdf (4.371Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2610008
Utgivelsesdato
2019
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Institutt for kjemi [1040]
Sammendrag
Sweco Norge AS har gjennomført en vurdering av lokal luftkvalitet med spredningsberegning av nitrogendioksider (NO2) i forbindelse med en reguleringsplan i Fagertunveien, Trondheim. Til dette blir luftkvaliteten vurdert etter spredningsberegninger med spredningsmodellen CadnaA (Computer Aided Noise Abatement) Option APL (Air Pollution). I og med at spredningsberegninger er basert på matematiske modeller vil resultatene være en tilnærming til den faktiske situasjonen.

I denne masteroppgaven ble det utført validering av spredningsberegninger fra CadnaA Option APL med hovedfokus på NO2 –gass i luften. For å validere spredningsberegningene av NO2 i luften ble passive prøvetakere brukt til å måle NO2. Den passive prøvetakeren inneholder et impregnert filter som akkumulerer NO2-gassen kontinuerlig frem til metning. I forbindelsen med validering, ble det utført feltarbeid på kolletivstrekningen langs Byåsveien som skjermet Fagertunveien. I tillegg ble det utført feltarbeid på Trondheimsmarka som bakgrunnsdata for spredningen av NO2 i luften. Feltarbeidet ble gjennomført høsten 2018 med passive prøvetakere tilsendt fra NILU (Norsk Institutt for Luftforskning). Innholdet i de passive prøvetakerne ble analysert av NILUs laboratorium og resultatene ble presentert som gjennomsnittet på konsentrasjonen av NO2 over en viss prøvetakingsperiode.

Resultatene fra måledataene viser til signifikant forskjell i gjennomsnittskonsentrasjon for NO2 fra observasjoner og modellberegning, der de høyeste gjennomsnittskonsentrasjonene er fra CadnaA Option APL. Den høye konsentrasjon kan skyldes bakgrunnskonsentrasjonene. I tillegg viser resultatene en korrelasjon mellom konsentrasjonene og de meteorologiske faktorene.

Fra resultatene kommer det frem at CadnaA Option APL er godt egnet til å vurdere forurensningsnivåene i luften, For at spredningsmodellen skal gi nøyaktige målinger av forurensningskonsentrasjonen, er det sentralt med korrekte inngangsdata

Med bakgrunn i denne oppgaven, anbefales det å gjennomføre en ny tilsvarende validering med andre passive prøvetakere eller andre metoder. Dette kan gjøre med blant annet andre passive prøvetakere eller med aktive prøvetakere som kjemiluminescens-detektor. I tillegg anbefales å utføre feltarbeid ut over året slik at en kan undersøke konsentrasjonsnivå på ulike årstider og gi en bedre vurdering av spredningsmodellens ytelse. Til videre arbeid kan det være hensiktsmessige å benytte data for trafikkmengden for de ulike dagene i feltarbeidet.
 
 
 
Utgiver
NTNU

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit