• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)
  • Institutt for lærerutdanning
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)
  • Institutt for lærerutdanning
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Elevers holdninger til menneskerettighetene: En kvantitativ studie av et utvalg elever ved videregående skole sine holdninger til menneskerettighetene

Svinvik, Hallvard Voktor
Master thesis
Åpne
613148_FULLTEXT01.pdf (Låst)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/270331
Utgivelsesdato
2012
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Institutt for lærerutdanning [1428]
Sammendrag
I denne studien presenteres en empirisk forskningsundersøkelse av kunnskaper og holdninger til menneskerettighetene blant elever ved videregående skole. En kvantitativ spørreundersøkelse ble gjennomført blant 197 elever ved 5 ulike videregående skoler i Sør-Trøndelag. Oppgavens problemstilling er:

Hvilke holdninger har et utvalg elever på videregående skole til menneskerettighetene?

Fokuset for oppgaven er avgrenset til å omhandle menneskerettighetsproblematikk i Norge. Det ble utformet 4 forskningsspørsmål for å belyse problemstillingen:

Er det samsvar mellom skolens intensjonsnivå og elevenes holdninger til menneskerettighetene?Er det sammenheng mellom elevenes holdninger, deres bakgrunn, deres kunnskaper og deres oppfatning av menneskerettighetsundervisningen de har hatt?Støtter elevene noen menneskerettigheter sterkere enn andre, og er det noen underliggende strukturer i elevenes holdningerHvordan vurderer elevene undervisningen de har hatt om menneskerettighetene?

Resultatene fra undersøkelsen viser at kunnskap om menneskerettighetene har sammenheng med positive holdninger til tematikken. Det ble også funnet forskjeller i holdningene innenfor ulike studieretninger. Det er et stort sprik i elevenes holdninger, og det er stor forskjell på støtten innenfor ulike deltema av menneskerettighetene. Et flertall av elevene ser på menneskerettigheter som viktige. Samtidig viser undersøkelsen at innenfor noen tema, som ytringsfrihet, innvandreres språkrettigheter, rettssikkerhet, tortur og dødsstraff, har mange av elevene i utvalget holdninger som i mindre grad er støttende til menneskerettighetsprinsippene.

Elevene er generelt kritiske til undervisningen de har hatt om menneskerettighetene. Flertallet mener menneskerettighetene har for lite fokus i skolen, samt at kvaliteten på undervisningen er for dårlig.
Utgiver
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, Fakultet for samfunnsvitenskap og teknologiledelse, Program for lærerutdanning

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit